Uutiset

Jäsenten rekrytointi on Päivä Paloasemalla -tapahtumien tärkeä strateginen tavoite. Pelastusalalle on elintärkeää, että sopimuspalokuntiin liittyy riittävästi uusia jäseniä. Reilu neljännes toukokuussa olleeseen tapahtumaan osallistuneista palokunnista sai lisää jäseniä.

Päivä Paloasemalla on ollut tärkeä rekrytointitapahtuma sopimuspalokunnille. Parhaimpina vuosina ne palokunnat, joihin jäseniä on liittynyt, ovat saaneet keskimäärin 3–4 uutta jäsentä. Toukokuun tapahtumassa uusia jäseniä tuli keskimäärin 1,9.

– Palokuntien jäsenrekrytointia tuetaan toiminnasta kertovilla materiaaleilla, kertoo Päivä Paloasemalla -koordinaattori Kiira Koskinen Suomen Pelastusalan Keskusjärjestöstä.

Päivä paloasemalla -tapahtumiin osallistui 95 000 kävijää

Kautta vuosien tapahtuma on houkutellut eniten jäseniä hälytysosastoon. Myös nuoriso-osastoon liittyminen on ollut tasaista.

– Hälytystoiminnan jatkuvuuden kannalta nämä osastot ovatkin keskeisessä roolissa palokunnissa. Hienoa olisi, jos jäseniä liittyisi myös vaikkapa tukiosastoihin, joiden rooli on tärkeä. Ne tuovat palokuntatoimintaan monipuolisuutta, sanoo Kiira Koskinen.

Jäsenhankinta Päivä Paloasemalla -tapahtumissa on sikäli järjestelmällistä, että lähes 80 prosenttia asemista järjesti tapahtumassaan rekrytointirastin.

– Palokuntatoiminnan vetovoimasta kertoo se, että usein uudet jäsenet myös jäävät toimintaan mukaan, iloitsee Kiira Koskinen.

Päivän Paloasemalla toteutti toukokuussa 352 paloasemaa. Tapahtumat houkuttelivat tapahtumiin 95 000 kävijää. Lähes kaikki paloasemat totesivat, että tapahtuma on helppo keino opettaa turvallisuustaitoja. Kävijäkyselyn mukaan ihmiset myös oppivat tapahtumissa turvallisuustaitoja.

Päivää Paloasemalla koordinoi SPEK ja sen rahoittaa Palosuojelurahasto. Seuraavan kerran tapahtuma järjestetään lauantaina 15.5.2027.

Lue myös