EtusivuPalokuntatoimintaPalokuntanuoretValtakunnallinen nuorisotyötoimikunta

SPEKin valtakunnallinen nuorisotyötoimikunta

SPEKin hallitus on nimennyt valtakunnallisen nuorisotyötoimikunnan (VNTTK) koordinoimaan palokuntanuorisotoimintaa. Nuorisotyötoimikunta voi asettaa yksittäisten asioiden valmistelua varten työryhmiä. SPEKin hallituksen syksyn kokoukseen tehdään esitys  nuorisotyötoimikunnan jäsenistä, varajäsenistä ja puheenjohtajasta. Lopullisen päätöksen nuorisotyötoimikunnan kokoonpanosta tekee SPEKin hallitus.

Valtakunnallinen nuorisotyötoimikunta kehittää, suunnittelee ja ohjaa valtakunnallista palokuntanuorisotyötä ja sitä koskevaa tiedotus-, valistus-, kilpailu-, leiri- sekä muuta toimintaa SPEKin hallituksen asettamana. Nuorisotyötoimikunta toimii palokuntanuorisotyön edustajana ja asiantuntijana.  

Valtakunnallisen nuorisotyötoimikunnan kokoonpano 1.1.2013 alkaen

Toimikunnan puheenjohtaja (2012-2014):
Mika Jäntti, jantti.mika(a)gmail.com

Keskinen Suomi - Hämeen Pelastusliitto, Keski-Suomen ja Pohjanmaan Pelastusalan liitot (2013-15):
jäsen Matti Soutua, matti.soutua(a)jippii.fi
varajäsen Petri Heinänen, petriheinanen(a)suomi24.fi 

Ruotsinkieliset - Finlands Svenska Brand- och Räddningsförbund (2013-2015):
Jäsen Sabina Holopainen, sabina112(a)kolumbus.fi
varajäsen Toni Wasenius (vpj.), wasenius.toni(a)gmail.com

Pohjois-Suomi - Lapin ja Oulun Läänien Pelastusliitot (2011-2013):

jäsen Veli Lampela, veli.lampela(a)gmail.com
varajäsen Aappo Iisakka, iisakaa(a)gmail.com

Itä-Suomi - Etelä-Savon ja Pohjois-Savon Pelastusalan Liitot sekä Pohjois-Karjalan Pelastusalanliitto (2011-2013):

jäsen Pasi Tahvanainen, pasitahvanainen(a)suomi24.fi
varajäsen Jorma Hytönen, j.hytonen(a)surffi.fi

Länsi-Suomi - Länsi-Suomen Pelastusalan liitto (2012-2014):
jäsen Esko Lehtonen, perkkiontaimi(a)nettikirje.fi
varajäsen Heli Järvelä, helijar(a)hotmail.com

Etelä-Suomi - Helsingin ja Uudenmaan Pelastusliitot sekä Kaakkois-Suomen Pelastusalan liitto (2012-2014):
jäsen, vpj. Pauli Riikonen, pauli.riikonen(a)iki.fi
varajäsen Samuel Siliin, samuel.siliin(a)helpe.fi

Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK:
esittelijä, sihteeri Timo Sovanen, timo.sovanen(a)spek.fi
Ohjeita